ورود    به    سامانه    مدیریتی

چرائی دفاع از فلسطین

پژوهش و نگارش: عباس سعادتی

 چکیده :

 حمایت  مردم ایران از  فلسطین  قبل از انکه  به اموزه های دینی استناد گردد  یک دفاع انسانی   می باشد که در این موضوع   همه ازادگان عالم می توانند سهیم باشند . جمهوری اسلامی  بر اساس وظیفه اسلامی خود  از مبارزات مردم در بند فلسطین دفاع می کند  همانگونه که  قبل از انقلاب  نیز  این  حمایت  وجود داشت ؛  جامعه اسلامی ایران نمی تواند شاهد  قتل عام  پیروان پیامبرش باشد و سکوت نماید .  دفاع از  جغرافیای  فلسطین به نوعی مقابله با زیاده خواهی  رژیم اشغالگر می باشد که د رواقع یک تهدید امنیتی تلقی می گردد . از سوی دیگر جایگاه ارزشی  بیت المقدس  موضوعی  نیست که بتوان  به سادگی از ان عبور کرد  همه فرق اسلامی   نسبت به جایگاه قبله اول مسلمین  حساس می باشند  که جمهوری اسلامی در این زمینه پیشگام می باشد .

 کلید واژه : دفاع ، فلسطین ، اسرائیل ، ایران

 مقدمه

 نامگذاری جمعه اخر ماه مبارک رمضان به  نام روز قدس از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی بیانگر دور اندیشی و براورد صحیح از دغددغه ها ،  چالش های و فرصتهای جهان اسلامی می باشد که موجب بیداری و هدایت انرژی متراکم مسلمانان به سوی حمایت از ارمان فلسطین گردید..

حضور گسترده امت روزه دار اسلامی در اقصی نقاط جهان اسلام به مثابه همدردی و همراهی امت اسلامی با  ملتی مقاوم می باشد که سالها است  در مقابل دد منشی  صهیونیستها   در دفاع از ارمان  فلسطین   ایستادگی کرده و به عنوان خط مقدم جهان اسلام  در دفاع از  بیت المقدس  هزینه های گزافی را متحمل گردیده است .

اين فرياد بيدار باش امام عاشقان، شلاقي بود بر ذهن‏هاي خفته ملت اسلام، تا از خواب عميق غفلت بيدار شوند و در برابر ستمگران تاريخ، با قامتي برافراشته قيام كنند.

  د راین روز مومنین روزه دار ایران  اسلامی که همواره پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرونده درخشانی د رحمایت از ملل ستمدیده جهان به ویژه مردم مظلوم فلسطین را  در کارنامه همراهی و همسوئی با برادران  و خواهران مسلمان خود داشته است د رصفوفی به هم فشرده ضمن اعلام وحدت و یکپارچگی خویش حمایت قاطع خود را از مبارزان فلسطینی اعلام می نماید.

برخی اکنون با طرح این پرسش  که ایا با حضور در خیابان  و  شعار دادن مشکل مردم مظلوم فلسطین حل می شود ، تلاش می کنند  نه تنها  عدم حضور خود را توجیه نمایند بلکه  دیگران  را نیز  از  حضور در راهپیمائی منصرف کنند ؛ پاسخ این  افراد را  بنیانگذار جمهوری اسلامی در فرازی از فرمایشاتشان  بیان فرمودند :" وقتی یك میلیارد جمعیت فریاد كرد "اسرائیل" نمی تواند ، از همان فریادش می ترسد . اگر همه مسلمین كه در دنیا هستند اگر در روز قدس همه بیرون بیایند از خانه ، فریاد بكنند مرگ بر آمریكا و مرگ بر "اسرائیل"  همین قول مرگ برای آنها مرگ می آورد. جمعیتشان بیش از  یك میلیارد ، ذخایرشان این همه زیاد كه همه دولت ها محتاج به ذخایر شما هستند معذالك شما را وادار می كنند با هم مختلف باشید اختلاف كنید و ذخایرتان را ما ببریم و هیچ كدام صحبت نكنید.( صحیفه امام، ج‏13، ص: 80)

اکنون این پرسش مطرح می باشد که  با گذشت 33 سال از صدور فرمان امام خمینی (ره ) در خصوص اعلام حمایت از  ملت مظلوم فلسطین این شعارها  در بهترین  زمان  به لحاظ اعتقادی برای  مسلمانان  چه دستاوردهائی  را داشته است .

دستاوردهای  همبستگی   اسلامی  جغرافیای جهان اسلام را در  سه موضوع می توان  دسته بندی نمود که ذیلا به انها اشاره می گردد .

الف- فلسطین :

1-  شکل گیری دو انتفاضه 1987 و  2000

انقلاب سنگ  که توسط  جوانان فلسطینی  به عنوان یک حرکت ضد صهیونیستی  با هدف  ازاد سازی سرزمین فلسطین از  اشغال  متجاوزان  اغاز گردید در ابتدا  برخی کارشناسان سیاسی منطقه و جهان  این حرکت را  یک  اغتشاش مقطعی و محدود که در یک منطقه  جغرافیایی  فلسیطن رخ داده است  نگریستند  ؛ ولی  استمرار و گستردگی ان  به رغم  نابرخورداری  از امکانات  نشان داد که  افرادی مصمم  با اراده های  اهنین  مطالبات مردم فلسطین را  تعقیب می کنند . بر کسی پوشیده نیست  که  خروش انقلابی  مبارزان فلسطینی  واکنش طبیعی به  رنج و ستم  اوارگان فلسطینی  در سایه ناکارامدی سازمانهای  نظامی و سیاسی  اعراب و  فلسطینی  بود  که با تکیه بر سلاح ایمان  و اراده انقلابی  برای نجات کشورشان به صحنه امدند .

وقوع دو انتفاضه تاکنون در  سرزمینهای اشغالی به رغم تهدیدها و تطمیع هائی که از سوی  تلاویو و اربابانش  برای  ازبین بردن روحیه جهاد و مقاومت در  میان مسلمانان  و مبارزان فلسطینی در دستور کار قرا داده اند ، بیانگر عزم جدی  مردم فلسطین در  دست یابی به اهدافشان می باشد ، گفتنی است برخی خبرها  وقوع انتفاضه سوم را محتمل می دانند .

الف انتفاضه  1987 

انتفاضه اول در  سال 1987  از  نوار غزه اغاز و به کرانه باختری  سرایت نمود . خیزشی که  به جرات می توان گفت  از سال 1967 تاکنون در  بعد  تاثیر گذاری  و گستردگی  بی نظیر بوده است  به گونه ای که رژیم صهیونیستی  يك گام عقب‌نشيني نموده و فلسطيني‌ها را به رسميت شناختند و در پي آن تشكيلات خودگردان موجوديت يافت   . در سال 1987 خشم ملی علیه ادامه اشغال بود که این مستلزم پذیرش ذلت و خواری می باشد و لذا پیامش بیشتر جنبه محکومیت و اعتراض داشت و شاید از این روی بود که آن اعتراض از سنگ پرانی تجاوز نمی کرد . و از سوی دیگر یک حالت سکوت مرگبار بر تمام جهان عرب حکمفرما بود که در کنفرانس سران در عمان تجلی یافت زیرا در همان سال، این کنفرانس برگزار شد و هیچ نامی از اشغال فلسطین در قطعنامه برده نشد و لذا آن انتفاضه اول را  می توان پاسخی به بی توجهی اعراب ، نا امیدی از سازمانهای فلسطینی ، قتل و کشتار  اسرائیل ارزیابی نمود .

ب- انتفاضه  2000

انتفاضه دوم در سال 2000 با ورود شارون به صحن مسجد الاقصی  شروع گردید  و تاکنون ادامه دارد.  نا امیدی مردم فلسطین  از روند سازش ، موقعیت جدید گروههای فلسطینی  یعنی تقویت در ابعاد نظامی ، پیروزی خیره کننده  حزب ا ... بر رژیم صهیونیستی  در جنوب لبنان و اخراج صهیونیست ها از  لبنان که  ارمان  فلسطینی ها را دست یافتنی تر  می نمود ،  از سوی دیگر  تلاش  کابینه  رژیم صهیونیستی   برای تخریب  مسجد الاقصی  همگی مولفه های تاثیر گذار  بر شکل گیری انتفاضه دوم بودند . مردم در  فلسطین با  خیزش دوم  بنام انتفاضه اقصی نشان دادند که  حضور میدانی  فلسطینی ها  برگرفته از  برنامه ریزی های اتاق فکر دولتمردان فلسطینی نمی باشد بلکه یک اقدام مردمی و خود جوش می باشد  که راه رسیدن به هدف را در  مبارزه  و عنصر مقاومت ارزیابی  می کنند  و گزینه های دیگر  را ناکارامد  و بیهوده  می دانند .  میتوان به عنوان دستاورد این  خیزش  مردمی  عقب نشینی  تلاویو را از  غزه عنوان نمود.

2- پیروزی در جنگ 22 روزه

رژیم صهیونیستی  پس از کودتا علیه  دولت قانونی از طریق عوامل خود  و حضور جنبش حماس در باریکه غزه  مردم بی پناه را به جرم حمایت از دولت قانونی  که از طریق فرایند دمکراتیک در مصدر قدرت قرار گرفته بود اماج حملات گسترده قرار داد. این اقدام از  سوی  اسرائیل غاصب در حالی صورت پذیرفت که سازمانهای بین المللی در  سکوتی مرگبار قرار داشتند و کشورهای مدعی حقوق بشر اروپائی با سکوت خویش  تلویحا  متجاوز را تشویق به  سفاکی نمودند . افزون بر  کشورهای فرامنطقه ای،   دول اسلامی منطقه نیز  در حالیکه انتظار اقدامات سیاسی  ، رسانه ای  و حتی میدانی از انها می رفت ، کشتار  1310 نفر را در مدت 22 روز به نظاره نشستند  تا  بر سر سپر دگی  بیش از پیش خود نسبت به  سیاستهای بلوک غرب مهر تایید  زده باشند .

تلاویو و اربابانش بر این باور بودند که محاصره  تمام عیار  مردم بی دفاع در باریکه غزه و تهاجمات گسترده  اسرائیل غاصب در سکوت  مرگبار کشورهای عربی  و جدائی بین  غزه و کرانه باختری  همگی مولفه های  یک پیروزی قریب الوقوع می باشد  لذا با این برداشت غلط  از زمین ، دریا و هوا  ساکنان  در بند  غزه را اماج سنگین ترین حملات قرار  دادند ولی  نتیجه دلخواه را از  اهداف از پیش تعیین شده به دست نیاوردند .

ابومازن و محمد الدحلان در اين جنگ نهايت همکاري ممکن را با رژیم اشغالگر قدس عليه حماس داشته اند اما در نهايت اين حماس بود که پيروز ميدان لقب گرفت.پایان  نبرد  22 روزه  معیار  و ملاک قابل قبولی برای سنجش جایگاه و پایگاه جنبش های  فلسطینی  می باشد ، جنبش مقاومت با رشادت ها در این جنگ بر محبوبیتش افزوده گردید ولی ملی گراها  که می توان انها را نسخه بومی  محافظه کاران عرب  نامید در انزوا قرار گرفتند . ارتش غاصب  با تمسک به انواع  حیله های رسانه ای  تلاش نمود که ناکامی های عرصه  فیزیکی جنگ را  در فضای مجازی  جبران کند ولی  افکار عمومی  نیک می داند که  این رژیم  که با هدف حذف حماس  دست به این اقدام زد نه تنها  این جنبش از بین نرفت بلکه  با اقتدار به حیات خویش ادامه می دهد و با بازسازی  شرایط خود تبدیل به کابوسی برای دولتمردان  رژیم صهیونیستی گردیده است .

در این جنگ  جنبش حماس  نشان داد که توان  نبرد نامتقارن را با  یک  رژیم مدعی دارد  و توانست با شلیک موشک های  قسام  امنیت و ارامش را از ساکنان  تلاویو و حیفا  سلب نماید .  موشک های حماس  ابزار برتری  تسلیحاتی و امنیتی  سرزمین اشغالی  را  مخدوش نمود  به گونه ای در دهه 50 قرن بیستم زمانی که فرانسه و انگلیس پایه های بزرگترین نیروگاه هسته ای اسراییل را بنیان نهادند در پی مکانی بودند که به لحاط عمق استراتژیک دارای عمق وسیعی بوده تا کشورهایی چون عربستان، سوریه، اردن و مصر قادر به ضربه زدن این منطقه نباشند.  این نظریه تا آخرین دقایق سال 2008 میلادی دارای جایگاه بود اما با ورود به سال 2009 میلادی و با شلیک موشک های فلسطینی به بئر السبع که 50 کیلومتر با نوار غزه و 12 کیلومتر (هوایی) با نیروگاه دیمونا فاصله داشت خواب را از چشمان تئوریسین های صهیونیستی ربود.

3- پیروزی سیاسی  حماس در انتخابات 2006

دومين انتخابات پارلماني فلسطين، 25 ژانويه 2006 میلادی مطابق با پنجم بهمن 1384 هجری شمسی پس از 10 سال از انتخابات دوره اول پارلمان، در حالي برگزار شد كه جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس) با تصاحب تعداد 76 كرسي از مجموع 132 كرسي پارلمان به پيروزي چشمگيري در صحنه سياسي فلسطين دست يافت. با اين پيروزي، كابينه 24 نفري دولت «اسماعيل هنيه» پس از كسب راي اعتماد مجلس، در دهم فروردين 1385 شروع به كار كرد..

اقبال مردم در  عرصه سیاسی  به جنبش حماس نشان داد که این جریان مبارز ضمن اعتقاد به مبارزه با  صهیونیسم  و اشغالگران قدس  با حضور در  حوزه سیاسی  شخصیت فکری و راهبردی  این  گروه سیاسی  را به ارای مردم گذاشت و از این رهگذر  نظر  افکار عمومی را در فلسطین نسبت به ادامه  مبارزات با رژیم صهیونیستی  جویا شد که  رای  بالای  شهروندان فلسطینی به جنبش حماس بیانگر اتخاذ  گزینه  مبارزه با اسرائیل می باشد که برخی  با گمانه زنی  های غیر منطقی  مسیر   گفتگو  را به عنوان  راهبرد  تعامل با تلاویو مطرح می کردند در مقابل این اراده  مردم ،   ناگزیر از عقب نشینی موضع خود شدند .

مورفی معاون اسبق وزیر خارجه امریکا  در مورد پیروزی حماس در انتخابات اذعان نمود : پس از رسیدن جنبش حماس به قدرت در فلسطین اوضاع درحال حاضر بسیار آشفته و بغرنج شده است و من معتقدم سیاستهایمان در منطقه نیاز به تغییر دارد و واضح است كه ما با ایران و برخی جناحها در عراق و حتی با حماس فعالانه گفتگو نمی كنیم بنابراین راه پیشرفت به تغییرات از سوی آمریكایی ها و همچنین از سوی احزاب در خاورمیانه نیاز دارد.  مراد این دولتمرد امریکائی از اشفتگی  این می باشد که سران کاخ سفید به صراحت  اذعان نمودند که ما با به قدرت رسیدن تروریستها مخالف هستیم و  حضور انها را در عرصه دمکراتیک نمی توانیم تایید کنیم به همین دلیل  مشکلات عدیده ای را برای  حماس پس از به قدرت رسیدن ایجاد کردند .

4- جنگ 8 روزه 2012

گروههای  مقاومت به ویژه حماس  و جهاد اسلامی توانستند  با شلیک موشک های فجر 3 و فجر 5  تلاویو پایتخت و قدس اشغالی را هدف  قرار دهند  که دو موشک نیز به  نزدیک پارلمان این رژیم اصابت نمود . نتانیاهو ، ایهود باراک  و شیمون پرز  از ترس موشک های  حماس  راهی پناهگاهها شدند . رعب و وحشت  سراسر  سرزمینهای اشغالی را  به گونه ای در بر گرفت  که حدود 5 میلیون نفر  به پناهگاه رفتند و برخی شهرها تبدیل به شهر اشباح گردید . شلیک 1300 موشک و خمپاره  به مناطق مسکونی  وصهیونیست نشین  اسرائیل غاصب دستاورد دیگری برای  جنبش مقاومت  فلسطین در باریکه غزه بود . از سوی دیگر باید این موضوع را به توانمندی  این جنبش افزود که فقط  سپر دفاع موشکی اسرائیل موسوم به "گنبد اهنین " توانست 330  فروند از موشکهای حماس را  رهگیری نماید  و بقیه موشک های شلیک شده از نوار غزه  به اهداف  از قبل تعیین شده اصابت نمود . لازم به ذکر است که  برد موشک های قبلی  گروه یاد شده  13 کیلومتر  بوده  که برد موشک های  فجر 5،   75 کیلومتر  می باشد . شلیک دو موشک به ناو اسرائیلی  و ساقط کردن دو جنگده و یک بالگرد  از دستاوردهای نظامی  مقاومت در غزه می باشد . انفجار اتوبوس در قلب تل‌آویو نیز که به زخمی شدن 27 نفر دیگر منجر شد، که توسط گردانهای شهید «جهاد جبریل» شاخه نظامی جبهه مردمی فرماندهی کل از نیروهای مقاومت فلسطین صورت پذیرفت ؛ از دیگر موفقیت های  مقاومت می باشد این توانمندی در حالی  تلاویو و حامیانش را  دچار بحت و حیرت نمود که  جریان  مقاومت در  فلسطین که از  همین باریکه غزه در سال 1366  اغاز گردید  با  انتفاضه سنگ  شروع شد . پس از  ان  دستیابی  به  بمب های  دست ساز  شهید مهندس یحیی عیاش  و سپس موشک بابرد محدود ، که 2012  دستارودهای  نظامی  این جنبش ،  سران اشغالگر را  دچار رعب و  وحشت نمود.

ب - رژیم صهیونیستی

1- انزوای این رژیم

ارتش اشغالگر امید به اقدامات سیاسی   حامیان لند ن و واشنگتن دارد  که انها  تلاش های سیاسی  و حقوقی دیگر کشورها را در  شورای امنیت وتو کرده و حاشیه امنی برای  اقدامات  ماجراجویانه این رژیم  ایجاد کنند؛ ولی زمانی که موضوع در  مجمع عمومی سازمان  مورد بررسی قرار می گیرد  کشورهای  حامی اسرائیل غاصب تلاش می کنند تا  از طریق  تاثر گذاری  بر  دیگر بازیگران بین المللی  انها را با دیدگاههای خود همسو کنند . پر واضح است که واقعیت های جهانی  و  شکل گیری  جبهه  استکبار  به ویژه عملکرد مدعیان  و ابر قدرتها  بی اعتباری انها را در نزد ملت ها و دولتها  به اثبات رسانده  و کشورهای مستقل جهانی  عمق نفرت و انزجار خود را از ساختار  طراحی شده  توسط  دول استکباری  متجلی می کنند که  اقدام سال 1390  این مجمع را می توان با  اقدام قابل تقدیر در سال  1975 مجمع عمومي با عنوان «برابري صهيونيسم با نژادپرستي» كه ضربه سختي به حيثيت رژيم صهيونيستي وارد كرده بود، مقایسه نمود .قطعنامه‌هاي 9 گانه مجمع عمومي سازمان ملل در جمعه (18 آذر 90)، صهيونيست‌ها و حاميانش را در بهت و حيرت فرو برده است.

محتوای قطعنامه‌ها عمدتاً حول نقض حقوق‌بشر توسط صهيونيست‌ها، شهرك‌سازي‌هاي غيرقانوني، تخريب مراكز درماني و آموزشي فلسطيني‌ها، كشتار مردم غزه و در يك جمله تجاوز، قتل و غارت بوده است..

2- بن بست روند صلح

روند سازش یک طرف ان  رژیم اشغالگر قدس  و حامیان فرا منطقه ای  این رژیم می باشد و طرف دیگر  جریان سازش کار فلسطینی  و کشورهای  محافظه کار عرب است مسیر گفتگو به عنوان یک راه حل  در واقع  ناکامی  اسرائیل از اقدامات  نظامی بوده است که  متروپل لندن واشنگتن   با چراغ سبز به  برخی دول عربی همسو  تلاش می کنند  هزینه دست یابی   متجاوزان را  .به اهدافشان به حداقل برسانند.

60 سال تاریخ مملو از شرارت و تجاوزگری رژیم صهیونیستی و 20 سال سابقه مذاکرات سازش اثبات کرد که رژیم صهیونیستی نه تنها به همزیستی با فلسطینی‌ها نمی‌اندیشد بلکه اساساً حقی برای این ملت قائل نیست و این نکته‌ای است که جناح سازش طلب فلسطین نمی‌تواند آنرا انکار کند..

درحالی که رژیم صهیونیستی پس از روی کار آمدن تیمی از تندروترین صهیونیستها به سرکردگی بنیامین نتانیاهو، آشکارا اعلام کرد خود را به مفاد پیمان‌های سازش گذشته متعهد نمی‌داند، سخن گفتن از زندگی مسالمت آمیز با چنین رژیمی، جز خیانت و حماقت مفهوم دیگری ندارد.

اکنون این پرسش بی پاسخ مانده است که  ایا انتخاب گزینه سازش  مطالبه مردم فلسطین می باشد  یا اینکه جریانی  نفوذی  بدون اهتمام به دیدگاه مردم  به عنوان نماینده خود خوانده  ملت فلسطین  وارد مذاکرات شده است . به عبارت دیگر تشکیلات خود گردان  مشروعیت  حضور در پشت میز های دیپلماسی را از سوی  افکار عمومی  در کشور فلسطین  ندارد .

مقامات  رژیم اشغالگر  باید بدانند که  روند صلح  هیچ گاه از انها چهره ای صلح طلب در اذهان  ایجاد نمی کند  بلکه  مردم  می دانند که جنگ طلبان صهیونیست  اهل  مماشات  و گفتگو نیستند  ، انها  هزینه  مذاکره را  کمتر از  جنگ و خشونت ارزیابی  می کنند  لذا با اتخاذ مشی  صلح طلبی در پی  اجرائی کردن اهداف  اوارگی ملت فلسطین هستند .از سوی دیگر  واقعیت های میدانی صحنه  در خصوص رفتار مقامات اسرائیلی  بیانگر  عدم اعتنای انها به توافقات و  تعهد ها می باشد  به همین دلیل لیبر من وزیر امور خارجه  این رژیم صراحتا از بن بست روند صلح سخن میگوید . 

3- تشدید چالش های داخلی

بیداری اسلامی در  کشورهای عربی  سبب سرایت  به دیگر کشورها  شد که این اپیدمی  خیزش ملت ها  سرزمین اشغالی  فلسطین را نیز بی نصیب نگذاشت ، اقوام مهاجر  با تاسی به  ملتهای  دیگر کشورها  خواهان  رفع کاستی ها  و مشکلات  خویش در  فلسطین به ویژه اراضی اشغالی 1948 شدند .

از اواسط جولاي 2011 اعتراضات داخلي در فلسطين اشغالي به دليل گراني مسكن شروع شد. اين اعتراضات به تدريج و با فراخواني معترضين در شبكه‌هاي اجتماعي (فيس‌بوك و...) گسترش يافت و به انقلاب چادر موسوم گشت. برگزاري تظاهرات 400 هزار نفره و اعتراضات به تبعيض اجتماعي، در اين رژيم بي‌سابقه بوده است. "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنفرانس رؤسای سازمان­های یهودی در آمریکا می­گوید: اسرائيل با دريايي از مشکلات محاصره شده است چگونه بايد از خود دفاع کند؟ ما غير از دفاع، نيازهاي ديگري هم داريم! ما نيازهاي اجتماعي، آموزشي و بهداشتي داريم چگونه بودجه اين نيازها را تامين خواهيم کرد؟

(http://www.mashreghnews.ir/fa/news/109829)

این  رفتار اجتماعی سیاسی  مردم در سرزمینهای اشغالی نشان داد که  فریب خوردگان  شعار های صهیونیست ها   باید  پرده از تزویر  دولتمردان دروغگو برداشته و عمق خشم و نفرت خود را  با تحصن ، اعتراض و راهپیمائی علنی کنند  انها  اکنون  نه تنها  وعده های  رفاه و امنیت را  تجربه نکرده اند بلکه  هر روز  از ترس شلیک موشک های مقاومت  بر متقاضیان بازگشت  افزوده می شود  امار رو به رشد مهاجرت معکوس بیانگر  شکست استراتزی های اسلاف صهیوئنیست ها می باشد .

4- شکست در جنگ 22 روزه و 33 روزه و 8 روزه

مقامات صهیونیست در جنگ 33 روزه طعم تلخ شکستی را چشیدند که همواره در  5 جنگ اعراب اسرائیل برنده میدان بوده اند و شکستی که  کمیته تحقیق  وینو گراد مهر تایید بر ان زد .  

اعتراف دان حالوتس رئيس بركنار شده ستاد مشترك ارتش رژيم صهيونيستي درخصوص اشتباهات تمامي رهبران اسرائيل در جنگ 33 روزه عليه لبنان ، و اذعان به شكست و فرسودگي اسرائيل در جنگ 22 روزه مصداقی از  اعتراف دیگر  سران این رژیم می باشد ..

حضرت ایت ا ... خامنه ای در فرازی از فرمایشاتشان در خصوص  شکست  ارتش غاصب در  لبنان فرمودند :صهیونیستهاى وحشى که ابهت به دست آمده‌ى نظامىِ در طول پنجاه سال را در جنگ سى و سه روزه‌ى لبنان از دست دادند پنجاه سال تلاش کردند تا نشان بدهند که اسرائیل شکست‌ناپذیر است؛ اما این ابهت پنجاه ساله در سى و سه روز دود شد رفت هوا. یک گروهِ مجاهدِ مؤمن تهیدست از سلاحهاى پیشرفته‌ى هوایى و غیره، توانست آن ارتش مغرور و سرکش را به ذلت بکشاند؛ تلفات بر آن وارد کند؛ او را در سطح دنیا مسخره کند گویا مى‌خواهند انتقام آن شکست و آن فضاحت را از فلسطینیهاى بیچاره بگیرند.(بیانات رهبری 19/8/85)

رژیم صهیونیستی  در نبرد 22 روزه غزه  قادر به متوقف نمودن موشک های  قسام نگردید. این موشک ها  بدون برخورداری از  سایت های موشکی معمول  اهدافی را در  نزدیکی تلاویو و حیفا  مورد اصابت قرار دادند ولی  برای  کاوشگران اطلاعاتی و امنیتی  این رژیم  امکان  کشف موقعیت شلیک این موشک ها تبدیل به یک ارمان دست نیافتنی گردید . 

در این جنگ  غرش  سلاح های سنگین  صهیونیست ها نتوانست  برای شهرک نشینان مسلح  و دیگر اتباع اجاره ای  در این سرزمین  امنیت ایجاد کند  به سخن دیگر انها  ارزوی  بازدارندگی را به رغم لشکرکشی  و نابرابری  توان نظامی نتوانستند محقق نمایند . شلیک موشک نه تنها تا اخرین لحظه درگیری ها استمرار داشت بلکه گمانه زنی های محافل  سیاسی و نظامی از رشد موشک ها ی  حماس  نیز خبر داده اند .  22 روز نبرد نا برابر  در حوزه های  نظامی ، امنیتی ، رسانه ای و لجستیکی  افزون بر حمایت های بین المللی،   ایده بازسازی روحیه  شکست خورده ارتش اسرائیل در  سال 2006 در مقابل حزب ا ...  را  ناکام ارزیابی نمود  به نحوی که این ادعا را می توان از لابلای اظهارات  برخی مقامات نظامی  این رژیم  مطرح نمود .ژنرال بلندپايه ارتش اسرائيل اعتراف کرد: نتايج حمله به غزه براي ارتش اين رژيم بسيار شرم آورتر و بدتر از نتايج جنگ با حزب ا... لبنان بوده است. شکست در سال 2006 و 2009 از  چند کشور عربی  و یا یک کشور عرب نیست  بلکه ناکامی در مقابل یک جنبش اسلامی حزب ا ... و حماس می باشد . .

و یا «شلومو گازيت» رئيس اسبق دستگاه اطلاعاتي ارتش«امان» در سؤالاتي خطاب به مستعمره نشينيان بعنوان حاميان اول جنگ ضد غزه تأکيد کرد: ما چه نتيجه اي از جنگ غزه حاصل کرديم جز اينکه نيروي بازدارندگي را تضعيف نموديم.

روزنامه صهیونیستی «یسرائیل هیوم»  فاش کرد که  از آغاز تهاجم (2012) رژیم صهیونیستی به نوار غزه، یک میلیارد و 200 هزار دلار به اقتصاد این رژیم خسارت وارد آمده است.رسانه‌های صهیونیستی همچنین اعلام کردند که 6 هزار گردشگر، سفر خود به سرزمین‌های اشغالی را به دلیل جنگ غزه لغو کردند  .

در حالی‌که "آوی دیختر"،‌ وزیر حمایت از جبهه داخلی رژیم صهیونیستی در مصاحبه با رادیو این رژیم از عملکرد بسیار عالی گنبد آهنین سخن گفته بود، ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که پنج سیستم گنبد آهنین موجود در سرزمین‌های اشغالی از هزار و 500 موشک شلیک‌شده توسط مقاومت تنها موفق شد، 421 موشک را هدف قرار دهد، یعنی کمتر از یک سوم این موشک‌ها.

کارشناسان اقتصادی رژیم صهیونیستی برآورد‌ کرده‌‌اند، مجموع خسارات وارده به این رژیم در پی این تجاوز به 2.61 میلیارد دلار بالغ شود که هزینه جنگ و خسارات وارده از شلیک موشک‌های مقاومت به سرزمین‌های اشغالی را شامل می‌شود..

منابع اقتصادی صهیونیستی تأکید می‌کنند، جنگ اخیر خسارات و زیان‌های بسیاری چه در بعد نظامی و چه در بعد غیر نظامی به اقتصاد رژیم صهیونیستی وارد کرد و در این بین بحران اقتصاد جهانی موجب شد، این خسارات بیش از پیش بر اقتصاد رژیم صهیونیستی نمود داشته باشد. 

هزینه روزانه جنگ بر نوار غزه 130 میلیون شیکل برابر با 43 میلیون دلار برای رژیم صهیونیستی بود که آمادگی نیروی ذخیره و تأمین هزینه تجهیزات نظامی را شامل می‌شد..

شماری از مسؤولان رژیم صهیونیستی خسارات روزانه ناشی از جنگ علیه نوار غزه را 170 میلیون شیکل بیان کرده و در خصوص هزینه‌های غیر مستقیم نیز می‌گویند، هزینه‌های غیر مستقیم عملیات "ستون ابرها"بسیار بیشتر از رقم مزبور است.

موشک‌های مقاومت فلسطینی حدود 750 هزار صهیونیست را تهدید و روند زندگی طبیعی و رفت و آمد آنها در تمام مناطق جنوب سرزمین‌های اشغالی مختل کرد.  http://www.mashreghnews.ir/fa/news/173574))

5- شکست بلند پروازی صهیونیستی

بنیان گذاران  صهیونیست  از بدو تاسیس  صرفا تمامی فلسطین را مطالبه نمی کردند بلکه افزون بر جغرافیای  این سرزمین  نگاه توسعه طلبانه ای به دیگر همسایگان نیز داشتند  به گونه ای که نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سال 1998 گفت: «اسرائیل تنها به مرزهایی که سازمان ملل برایش در نظر گرفته، محدود نمی شود. مرزهای اسرائیل را خدا تعیین کرده است!!» (شیرازی، 1380 : 104 )  صهيونيستها از سال 1948 كه اعلام موجوديت كردند، برنامه‌هايي را براي تصرف سرزمينهاي مجاور در سر مي‌پروراندند. بن گورين اولين نخست وزير رژيم صهيونيستي پس از اعلام موجوديت اين رژيم معتقد است، سرزمين اسرائيل يا پنج منطقه را در بر گيرد، «در جنوب لبنان تا رود ليتاني، جنوب سوريه، سرتاسر اردن، سرتاسر فلسطين و شبه جزيرة سينا، حتي برخي ديگر از صهيونيستها مرزهاي شمال تركيه را جزء قلمرو رژيم صهيونيستي مي‌دانند (گارودي،27:1364 )

در يكي از نوشته‌هاي مناخيم بگين آمده است: «به شمال كه مي‌نگرم، دشتهاي حاصلخيز سوريه و لبنان را مي‌بينم ... چون نگاهمان را متوجه شرق مي‌كنيم، دره‌هاي وسيع و حاصلخيز دجله و فرات ... و نفت عراق را مشاهده مي‌كنيم، و چون به غرب نظر مي‌افكنيم، سرزمين مصريان را ... ما تا مسائل ارضي خويش را از موضع قدرت حل و فصل نكنيم، قادر به پيشرفت نيستيم، ما بايد اعراب را به تسليم محض وا داريم، (خطيبي، 1378 : 108)

ايهود اولمرت نخست وزيرسابق  رژيم صهيونيستي در جمع اعضاي كابينه اش با اظهارات مايوس كننده اي از « نابودي روياي اسرائيل بزرگ » پرده برداشت و صراحتا اعلام كرد : كسانيكه امروز از ايجاد كشور اسرائيل بزرگ سخن مي گويند تنها خودشان را فريب مي دهند. روياي تشكيل اسرائيل بزرگ پايان يافته و ديگر راه بازگشتي وجود ندارد

ج - منطقه ای

شکل گیری بیداری اسلامی  در منطقه  مدیون  شعارهای  وحدت بخش ، هشدار دهنده و افشا کننده  رفتار های  جبهه استکبار  از سوی  ملل مسلمان که به تبعیت از ایران اسلامی  هر ساله  در روز جهانی قدس  به صحنه امده  و خواستار نظم عادلانه ای در  جهان هستند ، می باشد . بیداری از خواب سیاسی  و انفجار  بغض متراکم امت اسلامی  ناشی از بی عدالتی و ظلم به برادران و خواهران مسلمان در جغرافیای اسلامی به ویژه در فلسطین  ،  موازنه جدیدی از قدرت را در مناسبات منطقه ای و جهانی  رقم زد .

 بیداری اسلامی

 سقوط حاکمان مستبد مصر ، تونس  ، یمن و لیبی  در واقع الگو برای دیگر کشورها و ملتها گردید که به فراخور پتانسیل موجود  در مسیر بیداری  اسلامی قرار گرفتند . در کشور مصر اقدامات  مردم  از قبیل تسخیر  سفارت  اسرائیل ، تقاضای  لغو کمپ دیوید ، انفجار خط لوله انتقال گاز به رژیم صهیونیستی  و رای به  نامزد اسلام گرای اخوانی ،  همگی بیانگر  تشدید فشار ها به ارتش غاصب  می باشد به نحوی که  بنیامین بن الیعازر» وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی همزمان با اعلام پیروزی «محمد مرسی» در اولین انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از سقوط رژیم «حسنی مبارک» متحد دیرین اسرائیل، تاکید کرد که بهار عربی (انقلاب‌های عربی) به بهار اسلامی تبدیل شده است.  البته شرایط  پیچیده  اقتصادی ، سیاسی  و امنیتی  قاهره  مشکلاتی را برای  رئیس جمهور منتخب ایجاد کرده  ولی ایشان ناگزیر از  عملیاتی کردن مطالبات  افکار عمومی در میدان التحریر می باشد  .

در سال 1996 تونس و رژیم صهیونیستی دفتر حافظ منافع دایر کرده و نمایندگانی دائمی هم با یکدیگر مبادله کردند، اما در اکتبر 2000 این نمایندگی‌ها و دفاتر به دلیل اعتراض تونس به سرکوب انتفاضه فلسطینی بسته شدند. پیروزی حزب اسلام گرای النهضه تونس  معادلات سیاسی گذشته را دستخوش تحولات چشمگیری نمود به نحوی که  رفیق عبدالسلام"، وزیر امور خارجه تونس در سخنانی اذعان نمود : دولت کنونی تونس رابطه با اسرائیل برقرار نمی‌کند و به این دلیل رابطه برقرار نمی‌کند چون اسرائیل قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند و به حقوق ملت فلسطین احترام نمی‌گذارد. راشد الغنوشي» رهبر اسلام‌گرايان تونس، پيروزي «جنبش نهضت» در انتخابات تونس را به فلسطين، قدس، اهالي غزه و ملت فلسطين تقديم كرد. وي گفت: «ايستادگي و شجاعت مردم غزه بر تمام امت در هر جا و هر مكاني، تأثير مثبت بر جاي گذاشت.

اردن با قرار گرفتن در مسیر سازش و   برقراری روابط دیپلماتیک  به عنوان یکی از تکیه گاههای این رژیم در منطقه  محسوب می شد  ولی بیداری اسلامی  اردن را نیز دستخوش تغیراتی نمود که بر نگرانی  مقامات اسرائیلی افزوده است وضع دولت اردن چندان مناسب نیست و این ظرفیت در اردن وجود دارد که آتشفشان بیداری اسلامی در آن‌جا هم فوران کند و حتی اگر به این وضع هم دچار نشود، حداقل در اردن شاهد سردی و تیرگی روابط با صهیونیست‌ها باشند. تظاهر کنندگان اردنی  در همسوئی با موج بیداری اسلامی در  گستره جهان اسلام  خوهان قطع کامل روابط با رژیم صهیونیستی و تعطیلی سفارتخانه های این رژیم و آمریکا در اردن شدند .

چالش های موجود  در بحرین ، عربستان  و دیگر شیوخ حاشیه خلیج فارس و برخی دول شمال افریقا  حاکی از  پایگاه متزلزل  دولتمردان  وابسته و مستبد می باشد  که تاکنون توانسته اند  با تهدید و تطمیع و در سکوت  مجامع بین المللی با سرکوب و به خاک و خون کشیدن تظاهرات،  رویاروئی اسلحه  بااراده ملت ها را به نمایش  بگذارند  که  عبرتهای تاریخ  هیچ گاه سرنیزه را پیرزو صحنه معرفی نکرده است . بیداری اسلامی در کشورهای  انقلابی  با روی کار امدن  حکومت های مردم سالار  ثابت نموده است که  خواهان  پذیرش  دیکته بیگانگان نمی باشند  پس  مدل متفاوتی از گذشته را  برای  مناسبات داخلی و خارجی خود  تعریف کرده اند که  اسرائیل غائب عرصه جدید تعاملات  می باشند .  نظام جدید بر امده از اراده مردم سکولار و یا لائیک نیستند بلکه  اسلام گرا می باشند که در روابط خارجی انها  رژیم صهیونیستی  فاقد جایگاه می باشد .  مطالبه اسلام گرائی  در کشورهای انقلابی  در تضاد با منافع امریکا می باشد اگر چه شاید نتوان بطور قطعی اذعان نمود که  نظام جدید  الولاده  سیاسی  صد در صد  ضد  منافع واشنگتن عمل می کنند ولی حداقل  این ادعا  درست می باشد که  همراهی انها با  امریکا  به حداقل رسیده است .

 چرائی دفاع از فلسطین

 موضوع دفاع از فلسطین  هر از چند گاهی تحت الشعاع  جو سازی های  قرار گرفته و برخی با  طرح این پر سش که چه نسبتی بین منافع ملی  ما و حمایت از  جنبشهای  فلسطینی وجود دارد  ، جمهوری اسلامی در درون مشکلات عدیده ای دارد  و د راین شرایط  شاید  کمک به  دیگران از وجاهت عقلی و منطقی برخوردار نباشد  ؛ حمایت های  اید ئولوژیک  ایران را از  ملت مظلوم  زیر سوال می برند .  لذا برای پاسخ به این  پرسش  ذیلا   به   دلائل  حمایت از  فلسطین  اشاره می گردد .

پیشینه دفاع از فلسطین :

موضوع دفاع از فلسطین

آیت‌الله کاشانی از اولین افرادی بود که به اشغالگری رژیم صهیونیستی اعتراض کرد و از مردم خواست تا برای حمایت از مردم فلسطین اجتماع کنند و سخنرانی‌های فراوانی را در این زمینه ایراد فرمودند. ایشان همچنین حسابی را در بانک ملی افتتاح کردند تا مردم کمک‌های خود برای مردم فلسطین را به آن حساب واریز نمایند..

آیت‌الله بروجردی نیز که در آن زمان ریاست حوزهٔ علمیهٔ قم را بر عهده داشت، در برابر این مسئله سکوت نکرد و به دنبال تشکیل دولت صهیونیستی در زمستان ۱۳۲۶ و جنگ بین دولت‌های عربی و رژیم صهیونیستی اطلاعیه‌ای را صادر کردند.

فداییان اسلام هم به رهبری «نواب صفوی» در بیانیهٔ اعلام موجودیتِ خود، آزادی کل جهان اسلام را هدف قرار دادند و بعد از اعلام موجودیت رسمی رژیم صهیونیستی اعتراض‌های خود را به این مسئله شروع کردند و تظاهرات و جلسات متعددی را در حمایت از مردم فلسطین به راه انداختند که این جلسات با سخنرانی‌های مهیج نواب صفوی همراه می‌شد. نواب صفوی معتقد بود که باید مسئلهٔ فلسطین را اسلامی کرد نه عربی.

در جریان انقلاب اسلامی و از ابتدای حرکت روحانیت در دههٔ ۱۳۴۰، دفاع از آرمان فلسطین، محکوم کردن رژیم اشغالگر اسراییل و انتقاد از رژیم شاه به دلیل همکاری با اسراییل، بخشی از مبارزات روحانیت و رهبری نهضت بود. در واقع نیروهای مذهبی، اسرائیل را نماد ستم و توطئهٔ دائمی دولت‌های قدرتمند برضد کشورهای اسلامی و فلسطین را نماد مظلومیت جهان اسلام در مقابل جهان غرب می‌دانستند.

اوج این حمایت مربوط می‌شود به جریان جنگ ۶ روزه در خرداد ۱۳۴۶ که مراجع و علما اقدامات فراوانی برای آگاه‌سازی مردم و کمک به مردم فلسطین انجام دادند. آیت‌الله میلانی، آیت‌الله گلپایگانی، آیت‌الله سیدعلی بهبهانی و آیت‌الله غروی با صدور اطلاعیه‌هایی از مردم خواستند تا در برابر اسراییل متحد شوند و از دولت ایران نیز خواستند تا از کمک به این رژیم خودداری کند. امام خمینی(ره) نیز به عنوان رهبر مسلمانان، از‌‌ همان زمان شروع مبارزات خود برضد استبداد شاه و استعمار آمریکا، مبارزه برضد اسراییل و دفاع از منافع جهان اسلام را نیز شروع کردند.

امام خمینی (ره) در اعلامیه‌ای که به مناسبت سالگرد قیام ۱۵ خرداد تهیه کردند و به امضای آیت‌الله میلانی، آیت‌الله نجفی و علامه طباطبایی نیز رساندند تصریح کردند: «ما برای دفاع از اسلام و ممالک اسلامی و استقلال ممالک اسلامی در هر حال مهیا هستیم. برنامهٔ ما برنامهٔ اسلام است، وحدت کلمهٔ مسلمین است، اتحاد ممالک اسلامی است، برادری با جمیع مسلمین است. در تمام نقاط عالم هم پیمانی با تمام دول اسلامی است سرتا‌سر جهان، در مقابل صهیونیسم مقابل اسراییل مقابل دول استعمار طلب مقابل کسانی که ذخایر این ملت فقیر را به رایگان می‌برند. (http://www.teribon.ir/archives/120691)

1- دفاع انسانی

حضرت امام يكي از پايه‌هاي دفاع خويش از ملت فلسطين را بر مبناي دفاع انساني مي‌داند، ايشان معتقدند كه مردم فلسطين نيز مانند بقيه انسانهاي ديگر از حقوق اوليه هر انساني برخوردار هستند، كه بايد مورد توجه و اهتمام قرار گيرد. حقوق انساني به صرف انسان بودن هر فرد كه وجه مميز آنان از حيوانات محسوب مي‌شود مورد امعان نظر قرار مي‌گيرد. توجه به نوع انسان فارغ از مذهب و فرق ديني، شاخص و ملاكي براي توجه به انسان مي‌باشد.  ا مام خميني بر اين نكته تأكيد داشتند كه دفاع از فلسطين منطبق بر موازين انساني و انسان‌ دوستي است كه از سر جوانمردي و پاسداري از ارزشهاي انساني و نوعدوستي انجام مي‌شود. در اين رابطه شهادت انسانهاي پاكباخته دال بر ابعاد انساني اين پديدة معنوي است. «در راه خدا رفتن شهادت است و سرافرازي و تحصيل شرافت براي انسان» (امام خمینی ، 1378 ،ج 14 : 257)

امام در دفاع از ملت فلسطين به ارزشهاي انساني توجه دارد كه اين رويكرد حمايتي امام دايرة مسئوليت وي را از گستره جهان اسلام به جهان انسان سوق مي‌دهد. اما اهتمام ايشان به نوع انسان زمينه و بستر حمايت را فراهم مي‌كند ولي نگاه مكاتب مادي و غربي به انسان او را رها و ارزشهاي انساني انسان را در بازارهاي منافع شخصي به حراج مي‌گذارد. چنانكه اسپينوزا به عنوان يكي از فلاسفه و انديشمندان غربي در اين زمينه معتقد است: «هركس به همان اندازه حقوق دارد كه قدرت دارد.» (ضيايي، 1367 : 28)

همانگونه كه قرآن كريم مي‌فرمايد: «من اجل ذلك كتبنا علي بني اسرائيل انه من قتل نفسا بغير نفس او فساد في الارض فكانما قتل الناس جميعاً و من احياها فكانما احيا الناس جميعا.»    (مائده: 32) و از اين جهت بود كه ما بر بني اسرائيل مقرر داشتيم هر كس انساني را بدون عنوان قصاص يا افساد در روي زمين بكشد همة انسانها را كشته است، و هركس كه انساني را احيا كند مانند آن است كه همة انسانها را احيا نموده است..

2- دفاع  عقلاني

امام (ره) دفاع از انسانهاي مظلوم، تحت ستم و مسضعف را كه بدون توجه به مذهب و گرايش آنان يك عمل عقلاني مي‌داند. عقل انسان مي‌تواند معيار قضاوت و ارزيابي در حوزة حمايت از ستمديدگان قرار گيرد. اكنون حمايت از انسانهاي مظلوم و تحت ستم هم مبناي عقلاني دارد هم مبناي انساني و اسلامي كه اين حوزه‌هاي نگرشي مكمل يكديگرند. ايشان معتقدند: «ملت اسلام به حكم وظيفه انساني و اخوت و طبق موازين عقلي و اسلامي موظفند كه در راه ريشه كن كردن اين گماشته استعمار [اسرائيل] از هيچ فداكاري دريغ نورزند و با كمك‌هاي مادي و معنوي و نيز ارسال خون، دارو، اسلحه و آذوقه برادران خود را كه در جبهه جنگ هستند ياري كنند.»    (امام خميني، 1378 ، ج 3: 2)

در واقع امام با اين رويكرد فكري نه تنها جهان اسلام و مسلمانان را به سوي حمايت از فلسطينيان معطوف مي‌نمايد بلكه فراتر از گستره مرزي ايدئولوژيك اسلام، وارد جهان مي‌شود و همه انسانهاي آزاده جهان را با هر بينش و نگرش فكري و اعتقادي متوجه ستمديدگان فلسطين مي‌نمايد. اگر وجدانهاي خفته انسان‌ها زنگار غفلت و سكوت را با بيداري وجدان و خرد بزدايند، براساس اين فرمايش امام در مقابله تجاوز غاصبانه صهيونيسم قطعاً صف‌آرايي ‌خواهند كرد. لذا ايشان بدنبال بيداري انسانها هستند كه به مدد خرد و انسانيت خويش در مقابل تجاوزات شوم استمعار بي‌تفاوت نباشند و دين انساني خويش را ادا نمايند.

امام خميني (ره) در جاي ديگري مي‌فرمايند: «عقل اين است، حقوق بشر اين است كه سرنوشت هر آدمي بدست خودش باشد، هر ملتي سرنوشتش بدست خودش باشد ...» (امام خمینی ، 1378 ، ج 5 : 508)

3- دفاع از مظلوم

ايشان هرگونه ظلم را به انسانها و مسلمانان مردود مي‌داند. اما فلسطينها سالهاست كه مظلوم هستند و از سوي اسرائيل ظالم مورد تجاوز و تعدي قرار گرفته‌اند؛ امام به عنوان يك پرچمدار و مبارز نمي‌تواند چشم خويش را بر جنايات استعمارگران و اعوان و انصار آنان ببندد و مانند برخي سران سازشكار و يا بي‌تفاوت جهان اسلام اين صحنه‌هاي غير انساني را به نظاره بنشيند. وظيفه و تكليف، وي را به صحنه مبارزه عليه اسرائيل و دفاع از ملت فلسطين مي‌كشاند.

در اسلام ستم‌پيشگي و ستم‌پذيري هر دو محكومند. بدين ترتيب ظلم و ستم به ديگر كشورها بنام منافع ملي و به بهانه حفظ نظام و حكومت مردود است. همانگونه كه تن به ظلم دادن به هر بهانه‌اي محكوم مي‌باشد. در اسلام ظالم و مظلوم هر دو در آتش‌اند. پيامبر اكرم (ص) فرمودند: «الظالم و المظلوم كلا هما في النار. فلسفه دخول ظالم در آتش قهر الهي روشن است، اما مظلوم چرا؟ مظلوم ظالم پرور شريك جرم ظالم است آنچه در فلسطين مي‌گذرد، وجود دو جبهه ظالم و مظلوم است. در يك طرف اسرائيل و صهيونيسم بين الملل كه مصداق بارز ظالم مي‌باشد به ملت مظلوم فلسطين حمله نموده و آنان را از خانه و كاشانه خويش آواره ساخته است. و در سوي ديگر جبهه وسيع اما مرعوب و غافل جهان اسلام است كه محافظه كاري و ملاحظه كاري، آنان را به سكوت واداشته است

از پیامبر گرامی اسلام (ص) نیز روایت شده است: «من اصبح و لم یهتم بامور المسلمین فلیس بمسلم» و «من سمع رجلا ینادی یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم» هر کس فریاد استغاثه هر مظلومی (اعم از مسلمان یا غیرمسلمان) را بشنود که مسلمانان را به یاری می طلبد، اما فریاد او را اجابت نکند، مسلمان نیست.

ز ديد حضرت امام فلسطيني‌ها مظلوم هستند: «... فلسطيني‌ها مظلوم هستند اسرائيل به آنها ظلم كرده است، به اين جهت ما طرفدار آنها هستيم. (امام خميني،  1378، ج 5: 148)

فقط در سال 1948 و براي آماده سازي فضا جهت اعلام موجوديت به اصطلاح « دولت اسرائيل»، ده ها مورد کشتار دسته جمعي با صدها شهيد از زن و مرد و کوچک و بزرگ، «عمليات افتخار آميز صهيونيستها» را شامل مي شود که فاجعه « دير ياسين» با 360 کشته و کشتار حيفا با 150 شهيد دو نمونه از آنها است.

حاصل اين کشتارها و نتيجه برنامه ريزي شده آنها اين که در همان سال 1327 «ساکنان 531 روستا و شهر فلسطيني يعني جمعاً 900 هزار نفر را از خانه و کاشانه بيرون راندند.» و اين جنايات همچنان ادامه داشت تا سه هزار کشته اردوگاههاي «صبرا و شتيلا» تحت نظارت آريل شارون در سال 1361 و کشتار ابراهيمي در سال 1372 وقتل عام جنين درسال 1381 و..

4- دفاع از مستضعفین

در مقطع مبارزاتي امام، مردم مظلوم فلسطين از جمله ملل اسلامي و مستضعفيني هستند كه سالهاست در راه دفاع از حقيقت، هزينه هاي زيادي را متحمل شده اند. در پرتو چنين نگرش مبارزاتي، فلسطين در حيطه حمايتهاي قاطع امام قرار مي گيرد و در هر زمان مقتضي از امكانات و پتانسيلهاي موجود جهان اسلام براي نابودي اسرائيل و پايان دادن به ظلم در فلسطين بهره مي‌گيرد: «ملت آزاده ايران هم اكنون از ملتهاي مستضعف جهان در مقابل آنان كه منطق شان توپ و تانك و شعارشان سر نيزه است كاملا پشتيباني مي‌نمايد. ما از تمام نهضتهاي آزاديبخش در سراسر جهان كه در راه خدا و حق و حقيقت و آزادي مبارزه مي كند پشتيباني مي كنيم.      (امام خميني، 1378 ، ج 12 : 138)

اكنون در جهان اسلام مصداق بارز مستضعفين ملت مظلوم فلسطين هستند كه از سوي رژيم صهيونيستي به استضعاف كشيده شده اند و توسط استكبار جهاني اين موقعيت مردم فلسطين تشديد مي شود. حضرت امام با تصميم هوشمندانه و به موقع خويش درياي بيكران جهان اسلام را در تلاطم دفاع از ملت فلسطين قرار داد. ايشان بر اساس دكترين ديني كه دفاع از مستضعفين وظيفه و تكليف مسلمانان و حتي حق طلبان جهان مي باشد، وظيفه مغفول مانده مسلمانان را در آينه منابع ديني قرار داده، و با ايجاد حساسيت لازم، صف بندي مسلمانان را جهت حمايت از مستضعفين جهان اسلام كه فلسطين مي باشد، سامان مي دهد. من بار ديگر پشتيباني خودم را از تمام نهضت‌ها و جبهه ها و گروههايي كه براي رهايي از چنگال ابر قدرتهاي چپ و راست مي جنگند اعلام مي كنم من پشتيباني خود را از فلسطين رشيد ... اعلام مي دارم.» (همان :202)

: « در اسلام پيغمبر اكرم از بين مستضعفين برخاست و با كمك مستضعفين، مستكبرين زمان خودش را آگاه كرد يا شكست داد. مستضعفين بر تمام اديان حق دارند. مستضعفين به اسلام حق دارند، زيرا در طول تاريخ 1400 ساله، اين جمعيت بودند كه كمك كردند دين اسلام را با ترويج كردند...» (امام خميني، 1378 ، ج7 : 327)

5- دفاع در قانون اساسی

قانون اساسی به عنوان میثاق ملی  راهبردها را در حوزه سیاست خارجی در عرصه  برقرای مناسبات جهانی تدوین نموده است  که بر این اساس  در اصل 152 و 154 دفاع از مسلمانان را  مطرح نموده است .

اصل 152 اشعار می دارد (سیاست خارجی ایران براساس نفی هرگونه سلطه جوئی و سلطه پذیری و دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرتهای سلطه گر است) وظیفه ملت ما دفاع از مسلمانان مظلوم ستمدیده است..

واصل 154 قانون اساسی «سعادت انسان در کل جامعه بشری را آرمان خود می داند و استقلال و آزادی و حکومت حق و عدل را حق همه مردم جهان می شناسد بنابراین در عین خودداری کامل از هر گونه دخالت در امور داخلی ملت های دیگر از مبارزه حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه ای از جهان حمایت می کند . چه اينكه بر اساس اصل يازدهم، "همه مسلمانان يك امت‏اند و دولت جمهوري اسلامي  ايران موظف است سياست كلي خود را بر پايه ائتلاف و اتحاد ملل  اسلامي قرار دهد و كوشش پي‏گير به عمل آورد تا وحدت سياسي، اقتصادي و فرهنگي جهان اسلام را تحقق بخشد. بنابراین اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی  تکلیفی قانونی  برای دفاع از ستمدیگان  و مظلومان را  مطرح نموده است که در شرایط کنونی  ملت فلسطین  از مصادیق این اصول می باشد . 

6- دفاع امنیتی

امنیت ضمن آن‌كه ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی، علمی و جغرافیایی را در بر می‌گیرد در عین حال در سه حوزه‌ی داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی تحقق می‌یابد. این موضوع برای بازیگرانی که در حوزه های  تمدنی  حرفی برای گفتن دارند و  از موضع فعال ایفای نقش می کنند حائز اهمیت می باشد .

بخشی از امنیت ملی هر کشور در خارج از مرزهایش تامین می شود، حضرت امیرمؤمنان (ع) می فرماید: هیچ قومی ذلیل نشدند مگر این که درخانه خود نشستند تادشمن به سراغ شان آمد . امروزه کشورها  منافع خود را در  افق های دور دست تعریف کرده و حتی برای تحقق ان علنا  پایگاه نظامی  ایجاد می کنند . تحولا ت  پیرامونی جمهوری اسلامی و ارتباطات برخی همسایگان به رغم  اعلان روابط مسالمت امیز با جمهوری اسلامی  و رعایت حسن همجواری  جولانگاه بیگانگان بوده که  بی اعتنائی به حضور هدفمند  انها نوعی خوشبینی  مفرط می باشد . لذا  ایران نمی تواند با عنایت به تهدیدات موجود ،  به   جنبشها و کشورهای همسو به ویژه در منطقه بی تفاوت باشد .

انقلاب اسلامي ايران موازنه قوا در منطقه را به گونه‌اي دستخوش تحول نمود كه رژيم صهيونيستي به عنوان قدرت برتر منطقه با چالش جدي ايدئولوژيكي مواجه شد، اسرائيل وقتي كه نتوانست امواج فكري و فرهنگي انقلاب و انديشه‌ي امام را محدود و محصور به ايران نمايد و منطقه به گونه‌اي تحت تاثير قرار گرفت كه هزينه‌هاي دفاعي اين رژيم و موجوديت آن به شدت بالا رفت و حتي موجوديت آن نيز با پيرزوي انقلاب در هاله‌اي از ابهام قرار گرفت. معمار کبیر انقلاب اسلامی از روزهای آغازین شکل گیری نهضت اسلامی خطر توسعه طلبی صهیونیست ها را به شیوه های مختلف گوشزد کرده و از آن به عنوان جرثومه فساد یاد کرده که اگر با او مقابله نشود موجب گسترش فساد می شود..

امام در یکی از فرمایشاتشان می فرمایند:"

« اگر جلوی این جرثومه فساد گرفته نشود طمع او بر تمام منطقه است و او قناعت نمی کند فقط بر فلسطین و مسجدالاقصی. همه را می خواهد غلبه کند» (تبیان، دفتر چهارم ص 109)

اگر  جمهوری اسلامی  موضوع دفاع از فلسطین را مطرح می کند در کنار  دیگر مولفه ها برای دفاع  یکی از  انگیزه های دفاعی  سوژه امنیتی می باشد  به سخن دیگر  ایران  هر از چند گاهی  با تهدیدات جدی از سوی دولتمردان این رژیم مواجه می شود .

اخیرا نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اتهاماتی واهی ایران و حزب الله را عاملان ترور شهروندان این رژیم در بلغارستان خوانده و گفته بود پاسخ قاطعی به این اقدام ایران و حزب الله خواهد داد.بارها مقامات این رژیم  نیروگاه اتمی بوشهر  را تهدید به بمباران کرده اند  ولی هر بار با  پاسخ قاطع دولتمردان  جمهوری اسلامی  وادار به عقب نشینی  شده اند . .

7- دفاع ارزشی

« فلسطين زادگاه و زيست گاه شماري از پيامبران الهي، يادآور پيروزي مسلمانان بر صليبيان و قبله گاه اول و معراج گاه پيامبر اكرم (ص) است. بر اين اساس، هر گونه ادعا و منازعه بر سرآن، غرور ديني مسلمانان را جريحه دار مي كند  همانگونه که خداوند در قران می فرماید  : "سبحان الذي اسري بعيده ليلا من المسجد الحرام الي المسجد الاقصي الذي باركنا حوله...»  (اسراء :1) «پاك و منزه است خداوندي كه بنده خود - محمد (ص)- را شبانه از مسجد الحرام به مسجد الاقصي كه پيرامونش را به قدم خاصان خود مبارك و پر نعمت كرد، سير داد تا آيات و اسرار غيب خود را به او بنمايد.

حضرت امام مسلمانان و دولتهاي اسلامي را نسبت به آزادي اين مكان مقدس دعوت مي نمايد. ايشان در اين زمينه مي فرمايند:«ما مي گوئيم اسرائيل بايد از صفحه روزگار محو شود و بيت المقدس مال مسلمين و قبله اول مسلمين است.» (امام خميني، 1378 ، ج 16 : 490)

فلسطين  آرامگاه بسياري از پيامبران است، مثلا شهر الخليل، در 32 كيلومتري جنوب شرقي بيت المقدس، مدفن حضرت ابراهيم (ع)، همسرش ساره، اسحاق و يعقوب (ع) است. حضرت عيسي(ع) در شهر بيت اللحم در 10 كيلومتري بيت المقدس به دنيا آمده است و در شهر ناصريه زيست و در همانجا به پيامبري رسيد.

امام باقر (ع) به ابوحمزه ثمالي فرمود: در مساجد چهارگانه عبارت اند از مسجد الحرام، مسجد الرسول، مسجد بيت المقدس و مسجد كوفه، اي اباحمزه يك نماز واجب در آنها برابر با ثواب يك بار حج است و نماز مستحب در آنها معادل با يك بار حج عمره است.»  (ناصري طاهري، 1367 : 7)

حضرت امام خميني (ره) يكي از كليد واژه‌هايي كه در ارتباط با مفهوم ارزشي بيت المقدس استعمال مي نمايند، واژه «مركز وحي» است. ايشان اين مفهوم و مفاهيم مشابه را به عنوان هويت اسلامي اين مكان شريف بكار مي برند. همچنانكه در اين زمينه معتقدند: «اي مسلمانان جهان... برخيزيد و از اسلام و مركز وحي دفاع كنيد و از اين سر و صداها نهراسيد كه امروز اسلام به شما محتاج است و شما در قبال خداوند متعال مسئول هستند.» (امام خميني، 1378 ، ج 11 : 110)

نتیجه

دفاع  مردم مسلمان ایران در حالی  به حرکت  مقتدرانه خودش  ادامه می دهد  که  بیداری اسلامی  در گستره  جغرافیای  اسلامی  امت  پیامبر را  در حمایت از مظلومان  فلسطین  به صحنه  اورده و عرصه را بر  جنایتکاران  جهانی تنگ نموده است  ؛ به نحوی که  مردم انقلابی مصر  در انتخابات  پیروز شده و با انتخاب  یک نامزد اسلام گرا  ثمره حضور میدانی خود را  به نمایش گذاشته است اگر چه  بازندگان این صحنه  یعنی  بقایای مبارک  تلاش می کنند هزینه  انقلابیون را  برای اداره  کشور افزایش دهند تا از این رهگذر امتیازاتی را  از ان خود  بکنند و شاید حاشیه امنی برای  محاکمات خویش فراهم نمایند .  سال جاری  تشدید فشارهای  جبهه غرب و برخی  کشورهای محافظه کار عرب که  در   کشاکش  قدرت  و رویاروئی  نرم افزاری و سخت افزاری با  افکار عمومی قرار دارند  ، اقدامات میدانی  را علیه کشور مستقل عربی  سوریه  در دستور کار قرار داده اند . بر کسی پوشیده نیست که  یکی از حامیان  اوارگان فلسطینی  دمشق می باشد  و تاکنون هزینه این میزبانی را نیز  پرداخت نموده است .

پر واضح است که مسلمانان این میراث گرانبهای امام راحل رانه تنها اجازه نمی دهند  در گذر زمان مشمول فرسودگی و کهنگی شود بلکه همچنان با شور و هیجان وصف ناپذیری گرامی داشته و هرساله با رصد کردن عمق تحولات جاری منطقه با شعارها ی خود حضور هوشمندانه شان   را د رصحنه  اعلام نموده تا استراتژی وحدت مسلمانان از تئوری به عمل تبدیل شود.

شایان ذکر است که روند حوادث و رخدادها در سرزمینهای اشغالی بیانگر چشم انداز فروپاشی این رژیم می باشد که دولتمردان ارتش غاصب صهیونیستی را وادار به عقب نشینی از مواضع گذشته خویش نموده است . به نحوی که شیمون پرز رئیس این رژیم در اظهاراتی اعلان کرد که اسرائیل به سرنوشتی مشابه یوگسلاوی و چکسلواکی مبتلا خواهد شد  ویا اولمرت در اظهارات مشابهی بر اعترافات دیگر دولتمردان صهیونیست صحه گذاشت ایشان اذعان نمود :" کسانی که امروز از ایجاد کشور اسرائیل بزرگ سخن می گویند تنها خودشان را فریب می دهند ، رویای تشکیل اسرائیل بزرگ پایان یافته است. ."

عواملی ازقبیل مهاجرت معکوس تبعیض نژادی حتی بین مهاجران اروپای غربی با دیگر افراد ، بحران مشروعیت ، منازعات حزبی افراطی که چشم انداز ثبات کابینه های ائتلافی را با مشکلات عدیده ای روبرو ساخته است ؛ نضج و گسترش جریان پساصهیونیسم که حتی بازه زمانی را برای فروپاشی این رژیم اعلام کرده است همگی به عنوان بخشی از عوامل اضمحلال و نابودی اسرائیل می باشد که حیات اشغالگران را در هاله ای از ابهام جدی قرار داده است. بدون شک شکست این رژیم در جنگ 8 روزه  ادعاهای  سطور فوق را  تایید می کند ، موفقیت  مبارزان  فلسطینی  باریکه غزه  شکست خفت باری را بر  این رز یم  جعلی تحمیل نمود که  ایهود باراک  وزیر جنگ  تلاویو  ناگزیر به استعفا گردید . .

طغیان و گناه که به عنوان دو دلیل قرانی برای سقوط اقوام و ملت ها  مطرح گردیده است اکنون به همه مصادیق ان در مورد این رژیم صدق می کند و سیر حوادث سنت الهی را در این زمینه تحقق خواهد بخشید.

بدون شک  طنین شعارهای مسلمانان شمارش معکوس را برای زوال رژیم صهیونیستی فراهم نموده است،  اين پديده يكبار ديگر تحقق وعده هاي نصرت الهي را نشان مي دهد كه اگر به ريسمان خدا چنگ بزنيد و ياوران دين حق را ياري كنيد هيچ قدرتي نمي تواند بر شما غلبه كند. 

به نحوی که مقام معظم رهبری در این زمینه در اظهاراتی فرمودند : "اسرائیل به عنوان یک واقعیت مجعول بر اساس سنت الهی ، از بین خواهد رفت و سرزمین فلسطین به عنوان یک واقعیت تاریخی با ساکنان مسلمان و مسیبحی و یهودی اش ، به حیات خود ادامه خواهد داد."   بیانات رهبری (۴ /2/ 80)

سازمان اطلاعات آمریکا در تازه ترین گزارش خود پیش‌بینی کرد که تا سال 2025 رژیم اشغالگر قدس از بین خواهد رفت. یهودیان از فلسطین اشغالی مهاجرت می‌کنند و به مکان‌های اولیه خود برمی‌گردند.  منازعه اسرائیلی اسلامی مدت‌های مدیدی ادامه خواهد داشت و ایده تشکیل کشور برای یهودیان محقق نخواهد شد.  سازمان یاد شده خاطرنشان ساخت: میزان زاد و ولد در میان اسرائیلی‌ها کاهش یافته است، ولی زاد و ولد در میان فلسطینیان افزایش یافته است و هم اکنون 500 هزار اسرائیلی گذرنامه آمریکایی دارند  ..

کارشناسان سیاسی  بر این باورند که اقدامات تجاوزکارانه شهرک نشینان، ادامه شهرک سازی در مناطق مختلف کرانه باختری، و بویژه سوزاندن مساجد به دست شهرک نشینان، فلسطین را در آستانه شعله ور شدن آتش انتفاضه  سوم  قرار داده است. به نظر می رسد در صورت شکل گیری  انتفاضه  جدید  بر اساس  مولفه های  بیداری اسلامی و  ژئوپلتیک  منازعات  جدید  در خاورمیانه  و براوردهای  صهیونیسم تجدید نظر طلب ، این رژیم جعلی  اماده  پذیرش  حذف اسرائیل غاصب باشد  به عبارت دیگر پیش بینی 2025  برای محو   اسرائیل  زودتر رخ خواهد نمود.

 منابع :

1-قران کریم

2- خطيبي، عذرا، يك پيمانه آب يك پيمانه خون، تهران : موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران، 1378

3- گارودي، روژه  ، ماجراي اسرائيل صهيونيسم سياسي، ترجمه منوچهر بيات مختاري، مشهد ، انتشارات آستان قدس ، 1364

- سایت مشرق 4

5- بیانات در دیدار مردم دامغان (۱۹ آبان ۱۳۸۵)

مبلغان  ،آذر 1380، شماره 23  6-مجله

7-بیانات رهبری  4/2/80

8- ناصري طاهري، عبدا... ، بيت المقدس شهر پيامبران، تهران : سروش، 1367

9-خميني، امام سيدروح ا... ، صحيفه امام،ج 3،5،7،11،13،14،16 تهران ، موسسه تنظيم و نشر آثار امام،1378

10- ضيايي، بيگدلي ، حقوق بين الملل عمومي، بي‌جا : بي‌نا، چاپ سوم،1367

11- سایت تریبون مستضعفین