ورود    به    سامانه    مدیریتی

مقدمه

 دفاع مقدس ، استمرار نهضت عاشورا بود و می تواند در هر زمان منشاء بیداری ، پایداری و مشعل فروزان ره پویان حقیقت جو و نسل جوان باشد .
امروز با بوجود آمدن تحولات گسترده در جهان ، منطقه و کشور ، پیدایش شیوه های جذاب و پیشرفت تکنولوژی در تمام امور به خصوص به کارگیری ابزار و روش های جدید در بحث تهاجم فرهنگی ، این انجمن درصدد است با بوجود آوردن تحول و ساختار شکنی در کلیه مباحث دفاع مقدس بتواند با دفاع از ارزش ها و زنده نگه داشتن یاد شهداء و ارائه الگوهای برتر در مقابل الگوهای کاذب و ناتوی فرهنگی بایستد .
در تلاش است با برنامه ریزی ، سازماندهی و هدایت از حیث محتوایی به عنوان مهمترین ابزار و در بحث ماموریت  عظیم فرهنگی حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس به سمت تحقق بیشتر آرمان های امام راحل (ره) و منویات مقام معظم رهبری حرکت نماید .
در راستای این حرکت ارزشی ، این انجمن در ابتدا با همکاری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان رضوی و در قالب راویان پیشکسوت و ایثارگر و راویان جوان ( طلاب و دانشجو ) از سال 1384 تاکنون اقدام به جذب ، سازماندهی و آموزش و تربیت راویان دفاع مقدس کرده تا با روایت گری حماسه ها و تحلیل عملیات ها و نشر سیره شهداء بتواند در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نقش ایفا کند و این حرکت به توفیق الهی ادامه خواهد یافت .

 

تاریخچه

 در سال 1384 و با همکاری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان رضوی ، تشکلی با عنوان کمیته راویان فتح و با حضور پیشکسوتان جهاد و شهادت به منظور روایتگری دفاع مقدس شکل گرفت این کمیته با تدبیر و برنامه ریزی اقدام به جذب ، سازماندهی ، آموزش و تدوین متون ادبیات دفاع مقدس پرداخت و روز به روز گسترش آن و رفع معایب ادامه دارد .
تاکنون تعداد بیش از 700 راوی پیشکسوت جذب ، سازماندهی و آموزش دیده که در برنامه های : راهیان نور ، سالروز فتح خرمشهر ، هفته دفاع مقدس ، سالگرد عملیات ها و یادواره های شهدا و ... نیز اقدام به اعزام راوی جهت مجموعه های مختلف نموده است .
با توجه به اهمیت بحث روایت گری و انتقال صحیح آن از سویی و گذر زمان و از دست دادن منابع انسانی ( پیشکسوتان دفاع مقدس ) ، انجمن راویان ( کمیته راویان ) از همان آغازین روزهای تاسیس به پرورش و تربیت راویان جوان از بین دانشجویان و طلاب اقدام تا در کنار راویان پیشکسوت به کسب تجربه پرداخته و پس از آشنا شدن با تاریخ و فرهنگ تخصصی دفاع مقدس در آینده واقعیت های دفاع مقدس را برای نسل های آینده بازگو نمایند .
امروز به یاری خداوند و با تلاش های جمعی از دلسوختگان این مجموعه با شماره پروانه 5825/1/38 و شماره ثبت 3303 تحت عنوان انجمن راویان فتح رضوی در قالب  تشکلی مردم نهاد به ثبت رسیده و در ادامه راه ضمن استمداد از همه سروران و پیشکسوتان دفاع مقدس به منظور گسترش این فرهنگ اصیل و ارزشی همواره به پیشرفت کمی و کیفی برنامه ها و اهداف خود می اندیشد .

 

اهداف و چشم انداز

1- پاسخگویی به دغدغه های رهبر معظم انقلاب در خصوص ترویج فرهنگ دفاع مقدس .
2- ارائه مباحث دفاع مقدس با استفاده از هنر و علم روز به مخاطبین خصوصا نسل های جوان و نوجوان .
3- معرفی الگوهای برتر ( شهدا و ایثارگران ) به منظور حفظ ارزش های دفاع مقدس و ارائه سبک زندگی . 
4- ساماندهی بحث روایتگری .
5- جلوگیری از بروز  هر گونه تحریف در مباحث مرتبط با دفاع مقدس .
6- سیاستگذاری و تدوین خط و مشی های لازم راویان فتح استان خراسان رضوی .
7- تبیین نقش و حضور بسیج مردمی در جنگ و فرماندهی امام بزرگوار (ره) در حماسه ها و پیروزی های رزمندگان اسلام .
8- یکسان سازی ادبیات دفاع مقدس و جلوگیری از تحریف.
9- انتقال فرهنگ عاشورایی دفاع مقدس و ارزش های آن به جامعه و ارج نهادن به حماسه ها و ایثارگری های رزمندگان در هشت  سال دفاع مقدس .
10- بیان رشادت ها ، فداکاری ها و تشریح عملیات های رزمندگان اسلام ( بسیج ، سپاه ، ارتش ، جهاد و ... ) در 8 سال دفاع مقدس .
11- مقابله با ناتوی فرهنگی و تهدیدات نرم .