ورود    به    سامانه    مدیریتی

اروند کنار

اروند کنار...

اروند کنار يکي از بخش هاي آبادان است که در جنوب شرقي آبادان و در انتهاي جاده ي آسفالت آبادان -اروند کنار واقع شده است. اين منطقه شاهد يکي از موفق ترين و بزرگترين نبردهاي دوران دفاع مقدس مي باشد. در عمليات والفجر 8 غواصان خط شکن شبانه از اروندکنار گذشته، خط دشمن را شکسته و موفق به آزادسازي منطقه فاو شدند. هدف از اين عمليات تصرف فاو و تهديد بصره از جنوب،انسداد راه ورود عراق به خليج فارس بوده است. اين عمليات ضربه مهلکي بر کمر ارتش بعث وارد آورد.

اگر عراق را سرزميني مثلثي شکل فرض نماييم، فاو در منتهي‌اليه ضلع شرقي آن چسبيده به خليج‌فارس قرار دارد. مهمترين شهر عراق نزديک به فاو، بصره مي‌باشد. ضمن آنکه شهرهاي ابوالحسيب، زيبر، صفوان و ام‌القصر همگي در اين منطقه واقع شده‌اند.وجود شهرهاي ايراني آبادان، خرمشهر و محدوده شلمچه و اروندرود نيز در اين منطقه بيش از پيش بر اهميت آن افزوده است. کشور کويت نيز کمترين فاصله با اين منطقه حساس را دارد. همچنين نزديکي به جزيره بونيان، هورعبدالله و پايانه‌هاي نفتي الاميه و الوکر واقع در خليج‌فارس بر اهميت و حساسيت آن افزوده است.
عارضه مهم اين منطقه رودخانه خروشان اروند است که از تلاقي دو رودخانه دجله و فرات سرچشمه گرفته و در عرض 400 – 1600 متر متغير بوده و از جزر و مدهاي بسيار شديدي برخوردار است.

ساحل شرقي اروندرود در دهانه خليج‌فارس مکان آرايش و مبداء حرکت رزمندگان اسلام جهت انجام عمليات و تحقق فتحي ديگر است.

نام عمليات والفجر 8، محل عمليات منطقه فاو. اهداف عمليات: قطع يد دشمن از دريا و تامين امنيت راه‌هاي دريايي خليج‌فارس و دور نمودن آتش دشمن از شهرهاي مرزي جمهوري اسلامي ايران، ‌تسخير پايگاه‌هاي موشکي و تاسيسات مخابراتي رژيم صهيونيستي بغداد، قطع شريان صدور نفت از طريق اسکله‌هاي الاميه و الوکر، وارد کردن ضربه اقتصادي و نظامي بر دشمن و در نهايت شکست روياي پوچ ضربه‌ناپذيري او در اين منطقه همراه با نمايش قدرت و توان رزمي ظفرمندان لشکر اسلام. در منتهي‌اليه باختري خليج‌فارس باريکه است که از سويي به اروندرود و از سوي ديگر به آبراه موجود در حد فاصل خاک عراق و جزيره بوبيان کويت مي‌پيوندد.

اين منطقه‌اي است که به طور عمومي بدان منطقه فاو گفته مي‌شود. فاو علاوه بر نقش استراتژيک و اهميت نظامي خود داراي ارزش اقتصادي فراوان در روند ارزش اقتصاد عراق است به طوريکه در جغرافياي منطقه، شهر فاو به عروس بحر معروف است. نخلستان‌هاي بسيار گسترده خرما، پايگاه‌هاي عظيم نفت، شاهرگ ارتباطي اسکله‌هاي الوکر و الاميه و فرآورده‌هاي بي‌شمار ديگر نظير حنا و نمک فاو را ارزش استثنايي بخشيده است. به عبارتي کوتاه مي‌توان شهر فاو را شهر خرما، نمک ونفت معرفي کرد.

فتح فاو در عمليات والفجر 8 براي جهانيان باور کردني نبود. عبور از اروند و مقابله با دشمن که در سنگرهاي مطمئن به انتظار نشسته است غيرقابل باور بود و پس از فتح فاو رسانه‌هاي بيگانه به نفع رژيم صدام تبليغات واهي کردند. با دعوت از تمام خبرنگاران براي بازديد از فاو و حضور اين خبرنگاران در فاو منطقه عملياتيوالفجر 8 که مصادف با ددمنشي‌هاي صدام در استفاده از سلاح‌هاي شيميايي بر عليه رزمندگان اسلام بود تمام تبليغات دشمن را نقش بر آب کرد و تمام خبرنگاران از نزديک شاهد سقوط شهر فاو توسط رزمندگان اسلام بودند.

 ساخت پل بعثت و سدهاي خاکي بر روي بهمن شير از توانمندي‌هاي بسيار بالاي مهندسي جنگ حکايت دارد که رزمندگان اسلام دوشادوش برادران جهاد سازندگي به طور شبانه‌روزي کارهاي مهندسي را انجام مي‌دادند.

ساخت پل بعثت از نصب 5000 لوله در عمق 18 متري اروند به طول 400 تا 1600 و به عرض 12 متر در بستر رودخانه نصب شد و سپس جاده خاکي به ارتفاع 1 متر براي عبور انواع وسايل سبک و سنگين در طول شبانه روز راه‌اندازي گرديد و پس از هر بمباران لوله‌ها تعويض و تردد از روي پل امکان‌پذير بود. علاوه بر پل بعثت ساخت پل‌هاي خيبري و دبه‌اي براي حمل ونقل وسايل وتردد رزمندگان از کارهاي قابل توجه مهندسي جنگ بود.