ورود    به    سامانه    مدیریتی

شهید داوود گریوانی

  • نام شهید: داوود گریوانی
  • نام پدر: جعفر
  • تاریخ تولد: 1342/10/01
  • محل تولد: بجنورد
  • تاریخ شهادت: 1365/10/15
  • محل شهادت: شلمچه- خین
  • مسئولیت: فرمانده گردان
  • یگان خدمتی: لشکر 5 نصر

شهید داود گریوانی در سال سال 1344 در روستای علی گل از توابع شهرستان بجنورد شاهد به دنیا آمدبا اینکه سن کمی دارد جزو فعالان انقلاب قرار می گیرد و در تظاهرات و راهپیمایی های قبل انقلاب که علیه رژیم ظالم پهلوی صورت گرفته، شرکت می کند.

پس از انقلاب اسلامی و با شروع جنگ تحمیلی در سال1359 به فرمان امام لبیک گفته و در سال60 برای اعزام داوطلبانه به جبهه با چند تن از دوستان از جمله پسر عمویش شهید زکریا گریوانی به عضویت بسیج در آمده و دوره آموزش مقدماتی را در پادگان شهید بهشتی بجنورد می گذراند. 

به علت کم بودن سن اش، به دستور فرماندهان وقت با اعزامش به جبهه مخالفت می شود . دو برادر دیگرش در جبهه حضور دارند، او هم در سال 1361 به همراه شهید زکریا گریوانی به جبهه رسما اعزام و رسما وارد جنگ می شود.

در همان ابتدای ورود به جنگ در عملیات رمضان پسر عمویش به شهادت رسیده و خودش هم مجروح شده و هنوز بهبود نیافته است که دوباره به جبهه باز میگردد.
به علت شجاعت و شهامتی که در مبارزه با دشمن از خود نشان داده، به واحد تخریب منتقل و به نحو احسن در این واحد پرخطر مشغول به خدمت می شود.

پس از گذشت مدتی به واحد اطلاعات منتقل می شود و در همین زمان از او درخواست می شود که به عضویت رسمی سپاه درآید و داوود در جواب می گوید: فعلا وظیفه ما جنگیدن و بیرون راندن دشمن از خاک کشور است. فرقی نمی کند که ما، در سپاه ، بسیج و یا در چه سمت و پستی باشیم.
اما با اسرار مکرر فرماندهان به اعضاء رسمی سپاه می پیوندد.

شایستگی هایش باعث معرفی و ادامه خدمت او به عنوان فرمانده گروهان غواصان می شود. چند بار مجروح می شود، با این وجود هیچ ترس و واهمه ای از جنگ ندارد، برای همین به "شیر لشگر 5 نصر خراسان بزرگ" معروف می شود.

تصورش این بوده که در والفجر8 به شهادت می رسد، اما چنین نشد. یک سال بعد، وقتی از عملیات کربلای 4 که لو رفته بوده بر می گردد و می بیند که خبری از شهادت نیست و خیلی از هم رزمانش زخمی، اسیر یا شهید شده اند، غمگین و افسرده می رود داخل یکی از سنگرها می نشیند. حالت عجیبی داشت. دگرگون بود.
سنگری که داوود در آن بود، آنقدر محکم بود که حتی راکت های هواپیما کمتر به او اثر می کرد. ناگهان گلوله یا خمپاره ای نزدیک سنگر منفجر می شود و ترکش آن به قلب داوود نفوذ می کند.