ورود    به    سامانه    مدیریتی

جلسه حفظ و انسجام راویان پیشکسوت

جلسه حفظ و انسجام راویان پیشکسوت عضو انجمن راویان فتح رضوی، ۲۲ اردیبهشت در محل مجتمع دانشجویی امام رضا(علیه السلام) مشهد برگزار شد.

جلسه حفظ و انسجام راویان پیشکسوت عضو انجمن راویان فتح رضوی شب گذشته، ۲۲ اردیبهشت در محل مجتمع دانشجویی امام رضا(علیه السلام) مشهد برگزار شد.

در این مراسم سه تن از راویان و رزمندگان خراسانی که در عملیات فتح خرمشهر حضور داشتند؛ به بیان خاطرات خود از رشادت رزمندگان پرداختند.

سیدحسین حیدری، علی پیراسته و علی تفقدی هر کدام خاطرات خود را بیان کردند. این مراسم با اقامه نماز مغرب و عشاء و صرف افطار پایان یافت.

688816c0f9fb599fb7856b64f87ab606e9a7a5f6

گفتنی است، آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ترین اهداف عملیات بیت‌المقدس در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ صورت گرفت. این عملیات توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران (به فرماندهی علی صیاد شیرازی) و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (به فرماندهی محسن رضایی) انجام شد. فتح خرمشهر بازتاب جهانی داشت و عراق با از دست دادن خرمشهر از نظر سیاسی تکیه‌گاهش را برای مذاکره از دست داد. این واقعه از لحاظ نظامی نقطه عطفی در تاریخ جنگ ایران و عراق شناخته می‌شود؛ به همین دلیل از آن روز به عنوان نمادی از پیروزی، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن یاد می‌شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی سوم خرداد را به عنوان روز مقاومت، ایثار و پیروزی در تقویم رسمی ایران نامگذاری کرده‌ است. با آزادی خرمشهر، ایران توانست بیشتر اراضی اشغال شده از سوی عراق در ابتدای جنگ را بازپس بگیرد و دست بالا را در موقعیت نظامی و تبلیغاتی قرار دهد.