زندگینامه شهید محمدتقی رضوی

زندگی نامه شهید محمد تقی رضوی

گردآورنده: راضیه گنجی

قاعم مقام عملیاتی قرارگاه مهندسی _ رزمی خاتم الانبیاء و مسول ستاد مرکزی پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد سازندگی

بهاربود. 26فروردین سال1334 .. صلات ظهر! موذن در گلدسته های حرم امام رضا ندا سرداد... (اشهد ان لا اله الا الله)...که دیده به جهان گشود. نخستین طفل خانواده و اولین نوه پدربزرگ و مادر بزرگ.. هم وزن او شیرینی خریدند و میان زوار پخش کردند. شهید برای درس و تحصیل وارد انستیتو مشهد شد. محمد تقی پس از فارغ التحصیل شدن از انستیتوی مشهد به سربازی اعزام میشود. سربازی اش با اوج گیری انقلاب مصادف میشود که او به روشنگری دیگر سربازان در پادگان میپردازد. به دنبال فرمان حضرت امام خمینی مبنی بر ترک پادگانها توسط سربازان او نیز پادگان را ترک کرد

این شهید بزرگوار فعالانه وارد مبارزه علیه رژیم پهلوی میشود و لحظه ای از فعالیت باز نمی ایستد. هنگام ورود حضرت امام به کشور .. مشتاقانه رهسپار تهران میشود و خود را برای استقبال از رهبر کبیر انقلاب اماده میکند. عشق و علاقه اش به حضرت امام به حدی بود که همواره با دیدن عکس ایشان به وجد می‌آمد و نیرو میگرفت. به دنبال پیام حضرت امام نیز به عضویت جهاد سازندگی درمی‌آید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام رضا (ع) ... شهید رضوی با شروع جنگ تحمیلی به جبهه‌های جنگ می‌شتابد و نقطه عطفی در زندگی اش اغاز میشود. وی از نخستین روزهای جنگ خود را به جبهه ها میرساند و با عضویت در ستاد جنگهای نامنظم شهید چمران به دفاع از انقلاب و اسلام میپردازد. پس از مدتی به جهاد خراسان میپیوندد و فعالتیهای خود را درسنگری دیگر ادامه میدهد.او ابتدا به عنوان (مسول ستاد پشتیبانی جنگ جهاد خراسان) مشغول انجام وظیفه میشود. و نقش بسزایی در سازماندهی و گسترش ستاد پشتیبانی ایفا میکند که با تلاش و پیگیری او ستاد مرکزی پشتیبانی جنگ و جهاد در جنوب شکل میگیرد.

شهید رضوی با جمع اوری تعدادی لودر و بولدوزر و غلتک بنای کار مهندسی - رزمی را میگزارد و برای اولین بار تجربه جاده نظامی اندیمشک- حمیدیه را احداث میکند.او در جبهه های نبرد از خود توانمندی و رشادت های بالایی نشان میدهد و هرگز از تلاش و کوشش باز نمی ایستد. با ارایه طرح های مهندسی بدیع و نو بارها و بارها در عملیات متعدد راهگشای فرماندهان و رزمندگان اسلام میشود. مهندس جعفری یکی از همرزمان وی میگوید: {در عملیات خیبر وقتی با مشکلات پیچیده ای مواجه شدیم ایشان راهی منطقه شد و در ارتباط با مسایل مهندسی ان عینا منطقه را بررسی کرد و بعد طرحی اراعه کرد که باعث حفظ و تثبیت جزایر توسط رزمندگان شد}

رضوی به رغم داشتن مسعولیت بالا هرجا که احساس نیاز میکند فورا وارد عمل میشود.. از زدن خاکریز با لودر و بولدوزر تا ایجاد پل و جاده و...

به عنوان اولین تجربه در امر مهندسی و رزمی در عملیات (طریق القدس) جاده ای ابتکاری از پشت تپه های (الله اکبر) احداث میکند که نیرو های رزمنده با استفاده از ان جاده دشمن را دور زده و با تصرف توپخانه دشمن به پیروزی عظیمی دست می یابند. وی پس از ماه ها خدمت در مسعولیت فرماندهی مهندسی جهاد سازندگی به عنوان مسئول ستاد کربلا و (فرماندهی مهنسی جنگ جهاد سازندگی) و نیز معاونت فرماندهی قرارگاه مهندسی رزمی قرارگاه خاتم الانبیاء منصوب میشود و به هدایت مهنسی- رزمی جنگ میپردازد.

-----

مناجاتی از شهید

شهید در مناجاتی که به رشته تحریر دروارده نوشته است:

خدایا! عاشق ترم کن به دیدارت

خدایا! خطا کردم به بزرگی و عظمتت ببخشم

خدایا! با همه گناهانم ببخش و بیامرزم و شهادت نصیبم گردان

خدایا! نمیدانم بااین بار گناهان با چه رویی به پیشگاهت برسم .با این همه عشق دیدارت دیگر تحملم را بریده است.

خداایا! با دیدن یاوران صدیقت احساس حسادت میکنم راه مرا در کنار یاورانت قرار ده.

خدایا! در این شبهای با عظمت طلوع فجر در کنار رزمندگان اسلام مراهم در کنار یاورانت قرارده

خدایا! خانواده شهدافرزندان شهدامنتظر پیروزی اسلام هستند نصرت نهایی را هرچه زودتر عطا فرما.

 --------

شهید رضوی درگفتار شهید سپهبد صیاد شیرازی

شهید صیاد شیرازی درباره شهید رضوی گفته است: شهید رضوی چهره بسیار با سابقه ای بود که میتوان اورا هم به عنوان یک رزمنده اسلام درمجموعه رزمندگان مجسم کرد و هم به عنوان یک جهادگر اسوه ازاو نامبرد. اگر بخواهیم روی اخلاق فردی او بحث کنیم فکر میکنم بعضی ازمنش های او برای همه مشخص است. همیشه یک تسبیح دردست داشت و ذکر میگفت. همیشه یک التهاب و هیجان درونی برای کاریابی داشت.وقتی که به او میگفتند اقای رضوی برای جلسه بیا مثل این بود که دنیا را به اوداده ای چون میدانست که کار جدیدی برای او پیدا شده و عظمت و روحیه او در این بود که از نوع کار نمیترسید. هرکجا اورا احضار میکردند بلافاصله می امد. این روحیات عمل پیوند و وحدت بیشتری در بین رزمندگان میشد این افراد به هیچ عنوان به هیچ چیز وابسته نیستند و وابستگی انان ب خداوند محرز است.

ازمنش های دیگرش علاقه مندی او بع کارش بود مخصوصا اگر در خط اول جبهه جیا تا عمق دشمن میبود. پا به پای عناصر شناسایی بهمحل میشتافت و به نظر میرسید که متحرک تر میشود. یعنی همیشه دنبال ان هدفی بود که بلخره به ان رسید. در واقع زبان من قاصر از ان است که بتوانم به معنای واقعی تری از شخصیت شهید ارجمند برادر عزیز رضوی حرف بزنم ولی تا انجا که من با ایشان در تماس بودم اینهایی بود که گفتم. خداوند اورا با سایر شهدای انقلاب و با بزرگان بهشت محشور گرداند.

اگر بخواهیم راجع به مهندسی- رزمی صحبت کنیم باید اذعان داشت که این یک نیروی نوپا و تازه در جنگ و نبرد با ضد انقلاب بود. ما در نواحی غرب کشور طی نبردی که با ضد انقلاب داشیم مهندسی- رزمی را شناختیم.

 ---------

نحوه شهادت:

نقطه رهایی شهید رضوی هنگام شناسایی مناطق عملیاتی کربلای 10 در کوه های غرب کشور بود که در روز سوم خرداد سال 1366 در سردشت به فیض عظیم شهادت نائل امد

وصیت نامه:

شهید در بخشی از وصیت نامه خود اورده است: با سلام و درود به پیشگاه امام زمان (عج) و امام خمینی و امت شهید پرور اسلام. اول از همه از خداوند متعال میخواهم که گناهان این بنده نافرمان را به عظمت و جلالش ببخشد وبیامرزد که بسیار بار گناهانم بردوشم سنگینی دارد و تحمل عذاب جهنم را ندارم هرچند که نسبت به دستوراتش کوتاهی و سهل انگاری کرده ام و از این بابت کاملا شرمنده و پشیمانم و به درگاه پررحمت و شفاعتش توبه میکنم و از همه بندگان پاک و منزه خداوند طلب شفاعت دارم ... به مسعولین عرض میکنم که در راس همه ی کارهایشان خدمت به مظلومان را قرار دهند چون همین ها هستند که جبهه هارا گرم نگه داشته اند و هرروز خون میدهد که نهال انقلاب بارور شود و اسلام به پیروزی برسد.

پیام مقام معظم رهبری به مناسبت شهادت سردار شهید محمد تقی رضوی

مقام معظم رهبری در زمان شهادت این بزرگوار پیامی را صادر کردند که در ادامه میخوانید :شهادت مجاهد خستگی ناپذیر و سردار رشید اسلام معاونت فرماندهی مهندسی رزمی قرارگاه خاتم الانبیا شهید بزرگوار محمد تقی رضوی را که پس از تلاش های بزرگ و مخلصانه چندین سال تحمل شداعد فراوان به لقاءالله پیوست را گرامی میداریم. شهادت دلیر مردان و ابدیدگان میدان های الهی قله کمالی برای مجاهدت ها مقاومت ها و فداکاری های انان است و مهر تایید و قبول از جانب پروردگار است تا در زمره نخبگان و برگزیدگان حضرتش درایند و خلعت وصال پوشند و جاویدان نزد پروردگارشان مرزوق و متنعم شوند. اینجانب شهادت این لاله رسول خدا و حضرت رضا را که در استان مقدس و مبارک ان حضرت نیز غنوده است به خانواده محترم همشهریان عزیز و عموم مردم شریف خراسان تبریک و تسلیت عرض کنم و علو درجات و رضوان الهی برای این شهید عزیز و اجر صابران را برای خانواده محترم ایشان از حضرت حق استدعا دارم.